Alpaslan Tetik

Electric and Electronic Engineer
Blog Maceramı sonlandırdığımı üzülerek bildirmek istiyorum. Uzun süredir sürdürdüğüm online not defterimi yani blogumu kapatarak bir deftere dönmeye karar kıldım. Eski yazılarıma Medium platformu üzerinden erişebilirsiniz.
C
C++
Python

DDos Saldırısından Nasıl Korunuruz ?

Bu sıralar aşırı derecede sitelere DDOS saldırıları olmakta ve çoğu site sahibi bu durumdan dolayı endişeli fakat bunu engellemenin daha doğrusu bir yere kadar korunmanın bir yolu var ve bu yol ücretsiz yani sitenizin durumuna bağlı olarak değişebilir. Bu konuda aslında sizde daha önce görmüş olabileceğiniz bir servisten bahsetmek istiyorum size Bu servisin ismi CLOUDFLARE. Bu servisin çalışma mantığı şu şekilde sitenize gelen her ziyaretçi ilk olarak cloudflare sunucularına gidiyor orada kontrolden geçiyor daha sonra sitenize geliyor. Peki bu sitemi yavaşlatmaz mı ? diye sorularınız olabilir fakat bu servis ayrıca size ücretsiz CDN servisi sağlıyor bu yüzden herhangi bir yavaşlama meydana gelmemektedir. Sistem otomatik çalışabildiği  gibi ayrıca sizde manuel olarak çalıştırabilirsiniz.Ayrıca bedava SSL sertifikası da sitenizi korumanıza sağlayacaktır.

Kısaca Özelliklerinden de Bahsedeyim Sonra kurulama geçelim:

- İçerik Dağıtım Ağı (CDN)
Cloudflare'nin Anycast CDN'si, 58 ülkedeki 151 veri merkezi sayesinde, statik içeriği ön taraftan önbelleğe alarak, varlıkları ziyaretçilere coğrafi olarak mümkün olduğunca yakınlaştırarak gecikmeyi azaltır.

-Anycast Ağı Cloudflare'nin Anycast ağı,
58 ülkedeki 151 veri merkezi ve 15 Tbps kapasitesiyle, coğrafi özellikleri dağıtma yoluyla dağıtılmış saldırı trafiğini absorbe ederken, Internet özelliklerini kullanılabilir halde ve performansta tutuyor.

-DNSSEC,
İnternet'in sahte olmayan arayan kimliğidir. Bir web uygulamasının trafiğinin güvenli bir şekilde doğru sunuculara yönlendirilmesini garanti eder, böylece bir sitenin ziyaretçileri gizli bir “ortadaki adam” saldırganı tarafından engellenmez.

-DNS Cloudflare,
tüm dünyadaki DNS trafiğinin% 38'inden fazlasını yönlendirerek, dünyanın en hızlı yönetilen DNS sağlayıcısıdır. Cloudflare, çevrimiçi varlıklar için maksimum performansa ulaşmanın çeşitli yollarına sahiptir.

-Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF)
Cloudflare'ın kurumsal sınıf web uygulaması güvenlik duvarı (WAF), ağ kenarındaki ortak uygulama katmanı güvenlik açıklarını algılar ve engeller; OWASP Top 10, uygulamaya özel ve özel kural kümelerini kullanır.

-SSL / TLS Transport Security Layer (TLS) şifrelemesi,
Ziyaretçilerle menşe sunucu (lar) arasında HTTPS bağlantılarını etkinleştirerek, ortadaki adam saldırılarını, paket koklamalarını, web tarayıcısı güven uyarılarının görüntülenmesini ve daha fazlasını önler.


ve daha bir çok özelliğe sahip bu servis detaylarına uğlaşmak isterseniz buradan bakabilirsiniz .

Lütfen şimdi sırasıyla adımları uygulayınız.Anlatacağım sağlayıcı Godaddy fakat çoğu aynı ayarlara sahiptir.

İlk adım olarak CloudFlare adresine giderek Hesap oluşturuyoruz. Git.

 Hesabımızı oluşturduktan daha sonra ise yukardaki kısımdan  ADD Site kısmına tıklıyoruz ve alan adımızı yazıyoruz ve ilerliyoruz.
Dns Ayarlarını artık buradan güncellemeniz gerekiyor tarzı bir uyarı ile karşılaşıyoruz.Burada anlatmak istediği ise eğer DNS ayarlarını değiştirmek isterseniz CloudFlare'dan yapmanız gerekli olduğudur. Next Diyelim ve ilerliyelim.
Size uygun paketi seçebilirsiniz fakat FREE idare eder büyük ihtimale.
Bu sayfaya gelene kadar ilerleyiniz. Name Server ayarlarımızı değiştirerek kurulumu bitireceğiz.


Alan adı sağlayıcımızın sitesine giriyoruz ve alan adımızın DNS ayarları kısmına tıklıyoruz ve bu açılan sayfadan NameServer veya Ad Sunucularını buluyoruz ve alt kısımdaki gibi değiştiriyoruz.tess.ns.cloudflare.com  will.ns.cloudflare.com

Bu eklemeyi yaptıktan sonra bir iki dakika sonra sistem aktifleşmiş olacaktır.Güvenlik ayarı olarak Medium en iyisi olacaktır. daha yüksek bir ayar kullanıcı kaybetmenize sebep olabilir.


Eğer sitenizde geliştirme yapacaksınız yukarı kısımda ki Quick action kısmından Development seçimini uygulayabilirsiniz veya saldırı altındaysanız Under Attack kısmını seçerek manual olarak güvenlik duvarını çalıştırabilirsiniz.