Alpaslan Tetik

Electric and Electronic Engineer
Blog Maceramı sonlandırdığımı üzülerek bildirmek istiyorum. Uzun süredir sürdürdüğüm online not defterimi yani blogumu kapatarak bir deftere dönmeye karar kıldım. Eski yazılarıma Medium platformu üzerinden erişebilirsiniz.
C
C++
Python

Deep Web Nedir? İçerisinde Nasıl Gezilir?

#
Merhaba değerli AATTK.net okuyucuları, bugünkü yazımızda sizlerle birlikte internetin derinliklerine ineceğiz. Eminim ki hepiniz, internetin görünen yüzünün yanında bir de görünmeyen ve görünen kısmından daha fazla bilgiye, daha fazla gizeme sahip olan ‘Dark Web’ ya da ‘Deep Web’ kavramlarını duymuşsunuzdur. Size bu konuda daha ayrıntılı bilgi vermek adına ben de bugün bu kavramlara değineceğim. Hatta yazının sonunda internetin bu karanlık yerlerine nasıl girebileceğinizi göstermeye çalışacağım.

İnternet kavramı ilk çıktığı yıllardan bu yana şüphesiz ki hayatımızı kökünden değiştirecek olaylara neden oldu. Bir zamanlar arama motorlarının ilk çıktığı dönemlerde internette sadece birkaç bilgi bulunabiliyorken, şimdilerde internetin içinde barındırdığı bilginin büyüklüğü tahmin dahi edilemez düzeye geldi.


İnternet ortamına olan ilginin zamanla artmasıyla birlikte; bu alanda açılan şirket sayısı ve buna bağlı oranda iş imkanları da arttı. Fakat işler her zaman resmiyette kalmadı. İnternet ortamının kötü çocukları dediğimiz (her ne kadar iyi olanları da olsa (etik olanlar)), ‘Hacker’ adına sahip kişiler ortaya çıkmaya başladı. Dark Web (Karanlık İnternet) ya da Deep Web (Derin İnternet) gibi kavramların ortaya çıkmasına neden olan bu hacker toplulukları, zamanla normal arama motorlarından ulaşamayacağınız bilgileri, internetin daha karanlık olan kısmına eklemeye ve bir nevi orada yeni bir alan yaratmaya başladı.

Peki yazının giriş paragrafında ifade ettiğim ‘internetin görünen yüzü’ ifadesi bizlere ne söylemeye çalışıyor? Bunu sizlere basitçe açıklayacak olursam: İnternet dediğimiz kavram kabaca 3’e ayrılır. Birincisi Yüzey Ağ, ikinci Derin Ağ ve en sonuncusu Karanlık Ağ olarak adlandırılır.

Yüzey Ağ dediğimiz bölüm sizin de anlayacağınız üzere en rahat erişilebilir katman yani günlük kullandığımız internet. Bu bölümde günlük hayatımızda yaptığımız aramalar, verilerimiz vs. gibi şeyler bulunmakta. Fakat diğer iki ağ türüne gelecek olursak, işler biraz daha karmaşıklaşmaya başlıyor. Yüzey Ağ dışında kalan ağlara bizler ‘Deep Web’ diyoruz ve bu kavram ilk olarak, Amerikalı bir akademisyen olan Micheal Bergman’ın 2001 yılında yayımlamış olduğu bir yazıda karşımıza çıktı. Kendisi yazısında şu ifadelere yer vermiş:

“Bugünlerde internette araştırma yapmak, bir ağın okyanus yüzeyinde sürüklenmesi gibi görülebilir. Çoğu sitenin bilgileri dinamik olarak geliştirilmiş sitelerde, standart mühendislerin bulamayacağı şekilde derinliklere gömülmüş vaziyette.”

Kendisi ağ derinlikleri üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu, Yüzey Ağ’ın dışında kalan ağların (Deep Web) Yüzey Ağ’dan iki ya da üç kat daha büyük olabileceğini ortaya atmış ve araştırmalarının ilerleyen bölümlerinde ise bu büyüklüğün daha fazla olabileceğini söylemiştir. Günümüzde ise Deep Web’in Yüzey Ağ’dan yaklaşık 400-500 kat daha büyük olabileceği düşünülüyor.

Deep Web dünya çapındaki internetin büyük bir bölümünü oluşturmakla birlikte, orada bulunan bilgiler standart arama motorları tarafından indekslenemezler. Daha açık bir ifade ile Deep Web arama motorlarının ve dizinlerinin doğrudan veri tabanlarına erişimi olmayan geniş bir bilgi havuzunu ifade eder. Yani kısacası kötü amaçlı kişilerin izlenemediği ve bu sebeple her türlü terörist grupların, çocuk istismarcılarının ya da yasadışı uyuşturucu satanların bulunduğu bir yerdir Deep Web. Aslında bu kadar kötü şeyler yazmamıza rağmen Deep Web’in buraya kadarki olan kısmı Dark Weble kıyaslandığında az bile kalacak cinsten. İşte burada da Dark Web kavramı ortaya çıkıyor.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki Dark Web ile Deep Web aynı şeyler değildir. Dark Web, Deep Web’in içerisinde bulunan, sadece yasadışı işlerin yapıldığı bir bölümdür. Yapılan araştırmalara göre Dark Web, Google gibi arama motorları tarafından dizine eklenemeyen ve yönlendirilemeyen, internetin bir bölümü olarak ifade edilmektedir.


Deep Web ve Dark Web kavramları, internetin çıktığı ilk zamanlarda günümüzdeki gibi popüler olamamıştı. Ancak Ross William Ulbricht adındaki bir kişinin İpek Yolu (Silk Road) adında, internetin karanlık bölümlerinde alışveriş yapabileceğiniz (bir nevi karanlık işlerin Amazon’u) bir site açmasıyla, Deep ve Dark Web’e olan ilgi giderek arttı. Ulbricht oluşturduğu sitede kullanıcılarını ilk olarak Thor’u kullanarak karanlık ağa geçirdi ve alışverişlerini Bitcoin kullanarak yapmalarını sağladı. Tüm bunlar gerçekleşirken tabi ki meşhur FBI olanları fark etti ve Ulbricht’i tutukladı. FBI’ın açıkladığına göre Ulbricht’in bilgisayarında yaklaşık 144.000 adet Bitcoin ele geçirilmiş.
Evet, Deep Web ve Dark Web gibi kavramlar üzerinde kısa (belki de birazcık sınırı aşmış olabilirim :) ) bir tarih yolculuğu yaptık. Şimdi isterseniz bu karanlık ağlara nasıl girebileceğinizi anlatmaya çalışayım.

UYARI!
‘Anlatmaya geçmeden önce şunu belirtmek istiyorum; Eğer yazının tamamını buraya gelene kadar okuduysanız, yukarıda belirttiğim kötü amaçlı kişilerin sizlere ne kadar zarar verebileceğini gözünüzde biraz canlandırmış olabilirsiniz. Şimdi anlatacaklarımla birlikte Deep Web’e girdiğinizde karşınıza kötü şeyler çıkabileceğini, eğer çok fazla kurcalarsanız bilgisayarınızın hacklenebileceğini LÜTFEN unutmayın. Bu işler çok ciddi işler, ve şakaya gelmez. Karanlık ağlara karşı bir ilginiz olabilir burada bir sorun yok ancak amatörce yapacağınız bazı hatalar kötü sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Lütfen bütün her şeyi aşağıda anlatacaklarım gibi yapın ve daha da ötesine geçmeyin.’

Bu anlattım aşamaları Kali Linux işletim sisteminde gerçekleştirildi. Diğer işletim sistemlerinde de uygulayacağınız adımlar aynı.

1-VPN Yükleyin

VPN (Virtual Private Network) sizi başka bir ip ile internete bağlar. Burada VPN indirmemizin nedeni konumumuzla ilgili herhangi bir bilgi elde edilmesini engellemek. Ayrıca VPN’in bir diğer önemli yanı şu; Bir sonraki adımda Tor Browser indirmemiz gerekecek ve Tor Browser’ın 2016 yılında BTK (Bilgi Teknoloji Kurumu) tarafından Türkiye’ye olan erişimi engellendi. Yani Tor indirmek için kendimizi başka bir ülkedenmişiz gibi göstermemiz gerekecek.

2-Bilgisayarınıza Tor Browser İndirin

Tor Browser sizi Tor ağına bağlayarak internette gezinmenizi sağlar. Tor’un çalışma prensibinde ağ kimliğinizi bir nevi maskelemek yer alır, yani girdiğiniz ağlarda sizleri başka kişilerden ya da yazılımlardan korur. Tor tamamıyla gönüllüler tarafından geliştirilmiş bir servistir.

 • İlk olarak Kali'de aşağıdaki kodu yazarak çalıştırın:

 • Daha sonra arama motoruna gelerek 'Download Tor Browser' yazın ve https uzantılı Tor'un resmi sitesinden Browser'ı indirin.
 • İndirme işlemi bittikten sonra dosyayı Rar'dan çıkarın ve Tor Setup'ına tıklayın. Karşınıza böyle bir hata çıktıysa işlemleri okumaya devam edin, yapacaklarınız şunlar: 

  • İndirdiğiniz dosyalar içerisinde Browser klasörüne gidin. İçerisindeki dosyalardan 'Start-Tor-Browser' adlı dosyayı açın. Yukarıdaki kod bölümünde, hatanızın yazılı olduğu bölümü bulun ve 'exit 1' kısmını silin. Bunu yaptıktan sonra değişiklikleri kaydedin ve çıkın. Hata tekrardan belirecektir, siz ok diyip devam edin. 
 • Eğer setupta sorun yoksa bu adımı geçin fakat sorn varsa ve Tor bir türlü bağlanamıyorsa aşağıdaki resimdeki gibi yapacaklarınız şunlar

 • Bir sonraki adımda terminale tekrar gelin ve Downloads kısmına geçin. İndirdiğiniz tor-browser dosyasına 'cd' komutuyla geçin ve ardından aşağıdaki kodu yazın.
 • Şimdi tekrardan setup'ı açmayı deneyin. Açtıktan sonra karşınıza çıkan bölümde 'connect' kısmına basın.
 •  Connect diyerek bağlantı sağladıktan sonra karşınıza Tor Browser'ın açılış sayfası çıkacak. Buradan Security Settings kısmına gelerek, güvenlik düzeyini seçin. Ben orta kısımda kalmasını sizlere öneririm. 
 • Artık ayarları da yaptığınıza göre Deep Web dünyasında gezebilirsiniz. Deep Web dünyasının arama motoru bildiğiniz Google değil, onun yerine 'DuckDuck Go' isminde bir arama motoru. Bu arama  motorunun en önemli özelliği, Google gibi bilgilerinizi kaydetmemesi yani, yazılımcılar ya da hackerlar için vazgeçilmez. 
 • İsterseniz sizlere Deep Web'de gezinmeniz için ilk olarak neleri aratmanız gerektiğini söyleyeyim. Deep Web'deki siteler, yukarıda da bolca bahsettik normal dünya siteleri gibi .com, .net, .org tarzında uzantılara sahip değiller. Bunun yerine .onion ve türevleri uzantılarda bulunuyorlar. Daha önce bu tarz sitelere girmediğinizi farz ederek, size sitelerin linklerini bulabileceğiniz bir yer söyleyeyim. Arama motoruna 'Hidden Wiki' yazın ve herhangi bir siteye giriş yapın. Bu tarz siteler Deep Web'i öğrenmeniz için çok önem arz etmekte, bir çeşit hazine gibiler. İçerilerinde bulundurdukları kategorilerden istediğiniz siteye giderek gezinebilirsiniz. 
Yazımın burada sonuna geliyorum. Baya uzun bir yazı oldu, elimden geldiği kadar kendi bilgilerim ve araştırmalarımla bir harmanlama ortaya koymaya çalıştım. Umarım bu konuya ilgisi olanlara faydası dokunur. Aklınıza takılan soru olursa aşağıda yorum kısmında bize yazmaya çekinmeyin.