Alpaslan Tetik

Electric and Electronic Engineer
Blog Maceramı sonlandırdığımı üzülerek bildirmek istiyorum. Uzun süredir sürdürdüğüm online not defterimi yani blogumu kapatarak bir deftere dönmeye karar kıldım. Eski yazılarıma Medium platformu üzerinden erişebilirsiniz.
C
C++
Python

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır
Herkesin dikkati bu aralar bitcoin üzerine yöneldi.Neden böyle oldu sorusunun bir tek yanıtı var. Bitcoinin hızlı ve durdurak bilmeyen yükselişi.Şuan yaklaşık fiyatı bir bitcoinin 20 bin dolar civarı.

Peki nasıl çıkarılır veya keşfedilir bir bitcoin. İlk olarak bitcoinin nasıl bir şey olduğuna bakalım daha sonra ise  nasıl bitcoin zinciri keşfedeceğimize bakalım.BİTCOİN NEDİR ?

2009 yılından ortaya çıkan ve her geçen gün popülaritesini arttıran Bitcoin, şimdilik yönlendirilemeyen bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Merkezi olmayan bu güç, doğal olarak finans piyasalarını, büyük bankerleri ve global ölçekli bankaları korkutuyor. Çünkü Bitcoin herhangi bir kuruma, ülkeye ya da kişiye bağlı değil! Üstelik bağımlı hale de getiremiyorsunuz. Kısacası, tamamen özgür bir sanal para birimidir. Bu sistem doğası gereği parayı amaç olmaktan bir nebze olsun çıkarıp araç haline getiriyor. Bu bakımdan Bitcoin, mevcut finansal sistemin ısrarla görmezden gelmeye çalıştığı ancak başaramadığı yeni bir deneysel teknolojidir!  Tüm dünyada bitcoin kullananların sayısı 1 milyona ulaşmış durumda. ฿ ile sembolize edilmiştir. “BTC” tüm dünyada kabul edilen kısaltmasıdır. Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmıştır ve 2009 yılından bu yana sanal dünyada dolaşımdadır. Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer imkanına sahiptir. Hiçbir aracıya ihtiyaç duymaz. Bunun yanında internet üzerinden “bitcoin” kabul eden iş yerlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Gönderim kaynağını ve alıcıyı tespit etmek zordur. Hesaplarınızı gerekli güvenlik tedbirlerini aldığınız takdirde sizin dışınızda hiç kimse kontrol edemez ya da el koyamaz. Her ne kadar güvenilirliği ile ilgili haberler çıksa da bu güvenlik zaafları Bitcoin’in kendi altyapısından kaynaklanmamaktadır. Bu konuyu çok yakında başka bir başlık altında inceleyeceğiz.

ÜRETİM NASIL YAPILIR ?


UYARI:EĞER CİHAZINIZ BELLİ BİR SEVİYEDE HIZA VE DONANIMA VE SOGUTMA SİSTEMİNE SAHİP DEĞİLSE BOŞUNA ZAMAN  HARCARSINIZ.
BÜTÜN SORUMLULUK KULLANICIYA AİTTİR.BU SADECE ÖĞRETİCİ BİR BELGEDİR.

ADIM 1:MİNER PROGRAMI
Bu adımda gerekli olan ve madencilik yapmamızı sağlayacak olan programı indireceğiz.
 Size uygun yükleme işlemini yapınız.ADIM 2: HAVUZA ÜYE OLMA

Tek başımıza bir bitcoin bulmak yıllarca sürebilir bu yüzden çeşitli insanlar ile kurulmuş havuzlar var ve ortak olarak çalışıyoruz ve çalıştığımız zaman başına para alıyoruz.


Gelen e-postayı onayladıktan sonra hazırız.

ADIM 3: GEREKLİ AYARLAR VE MADENCİLİĞE BAŞLAMA

Şimdi programı başlatalım ve ayarlarımızla giriş yapalım.


 Giriş şeklimiz böyle olacak.


Burdan ise bağlanacağımız iş merkezi yani ortak çalışacağımız insanları seçiyoruz.Ben genel olarak
"stratum+tcp://eu.stratum.slushpool.com:3333 "bu serverı kullanıyorum.


Bilgileri girdikten sonra ise enter'a basıp ekranın gelmesini bekliyoruz.


Bu ekran geldikten sonra ise yeni işçi eklemek için M ve +'a basıyoruz sırasıyla eğer + işaretine basınca yeni bir ekran açılmıyorsa + işaretini program okumuyor demektir.Bunun çözümü ise herhangi bir yerde artı yazıp kopyaladıktan sonra M tuşundan sonra sağ tık ile sanki + tuşuna basmış gibi oluyoruz.

Gelen Ekrana "auto" yazıyoruz . Daha sonra ise çalışmaya başlıyor.

ADIM 4: BİR BİTCOİN CÜZDANI OLUŞTURMA

Bitcoin cüzdanları birçok cihazda kullanılıyor isterseniz alttaki linkten giderek kendinize uygun br tane seçebilirsiniz.


Hadi Kolay gelsin Bundan sonra...