Alpaslan Tetik

Electric and Electronic Engineer
Blog Maceramı sonlandırdığımı üzülerek bildirmek istiyorum. Uzun süredir sürdürdüğüm online not defterimi yani blogumu kapatarak bir deftere dönmeye karar kıldım. Eski yazılarıma Medium platformu üzerinden erişebilirsiniz.
C
C++
Python

Python Paket Yönetim Sistemi (PIP)

Pip, Python ile yazılmış uygulama paketlerini kurmak ve düzenlemek için kullanabileceğimiz bir paket yönetim sistemidir. Pip’in açılımı “Pip Installs Packages” olup bir recursive acronym (özyinelemeli kısaltma)’dir.
Kurulum Öncesi
Pip’i kurabilmek için sistemimizde Python yüklü olması gerekir. Terminali açıp pythonyazarak sistemimizde Python’ın kurulu olup olmadığını görebiliriz.Linux ve Mac işletim sistemleri Python destekli gelir ama aynı şey Windows için geçerli değildir. Windows’a Python kurmak için buraya tıklayıp kurulum dosyasını indirebiliriz. Eğer Linux veya Mac işletim sistemimizden Python’ı kaldırdıysak buraya tıklayarak işletim sistemimize uygun versiyonu yeniden indirip kurabiliriz.
Python 2.7.9 ve üstü versiyonlarda Pip otomatik yüklü gelir. Bu yüzden terminalde python --version veya python3 --versionkomutunu çalıştırarak Python versiyonunu öğrenebilir, 2.7.9 veya üstü versiyonlarda Pip kurulum adımını atlayabiliriz.Ve kodlarınızı yazmaya devam edebilirisiniz.Eger daha düşük bir versiyon kullanıyorsanız. Lütfen aşağı kısımdaki anlatılanları yapınız.
Kurulum
1.Adım: get-pip.py dosyasını indiriyoruz.  Hemen bu adrese tıklayarak dosyamızı indirebiliriz: https://bootstrap.pypa.io/get-pip.py. Aslında bu dosya pip kurulumu için gerekli işlemleri bizim için yapacak olan bir script dosyası.
2. Adım: get-pip.py dosyasımızı python ile çalıştırıyoruz.  Konsolumuuz açıp get-pip.py dosyamızın olduğu dizine gidiyoruz ve şu şekilde script dosyamızı çalıştırıyoruz.  Eğer bu işlem sırasında hata alırsanız hata mesajı bile birlikte google’de araştırma yaparsanız çok rahatlıkla sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum çünkü bi’ çok kişi tarafından kullanılan bir araç olduğu için karşılaştığınız hatayı ilk kez siz görüyor olma olasılığınız çok az. Aslında kurulumumuz bu aşamda bitti fakat konsol üzerinde “pip install [library-ismi]” şeklinde komutlar çalıştırıp library kurabilmemiz için son bir kaç işlem daha yapmamız gerek.
3.Adım: pip’nin kurulu olduğu dizini bilgisayarımıza tanıtıyoruz.  Bilgisayarım>Özellikler>Gelişmiş Sistem Ayarları yolunu takip ederek Sistem Özellikleripenceresini açıyoruz ve altta bulunan Ortam Değişkenleri butonuna tıklayarak Ortam Değişkenleri pencesesinin açılmasını sağlıyoruz. Bu penceredeki üst kısımdan Pathyazanı seçip Düzenle butonuna tıklıyoruz.

Devamında ise açılan pencere içerisindeki Değişken Değeri: yazan kısmın en sonuna şu ifadeyi ekliyoruz: ;[Python’un bilgisayarınızda kurulu olduğu dizin]\Scripts (dikkat edin ifadenin başında ; işareti var!). Bende python C:\Python33 yolunda kurulu olduğu için ben ;C:\Python33\Scripts ifadesini ekledim. Sizde kendinize göre bu ifadeyi özelleştirip ekleyin ve daha sonra kaydetip açtığınız pencereleri kapatabilirsiniz.

4.Adım: Test.

Son adım olarak bir test işlemi yapmakta fayda var öyle değil mi? Hemen test etmek için konsolumuzu açıyoruz ve şu komutu çalıştırıyoruz: “pip help”(tırnak işaretleri olmadan!) eğer aşağıdaki gibi bir konsol çıktısı almış iseniz kurulumunu başarılı bir şekilde yapmışsınız demektir. Artık pip aracını kullanabilirsiniz.