Alpaslan Tetik

Electric and Electronic Engineer
Blog Maceramı sonlandırdığımı üzülerek bildirmek istiyorum. Uzun süredir sürdürdüğüm online not defterimi yani blogumu kapatarak bir deftere dönmeye karar kıldım. Eski yazılarıma Medium platformu üzerinden erişebilirsiniz.
C
C++
Python

C ile Hesap Makinesi Yapımı (2 çeşit)

#

    Aslında yeni başlayan arkadaşların genel olarak if , else if ve else fonksiyonlarını öğrendikten sonra genel olarak kendilerini hesap makinesi yaparak denemekteler. Bugün bu yüzden size bu konuda iki tane örnek göstereceğim daha sonra ise siz bunları geliştirebilir veya örnek alarak yeni ve değişik şeyler yapabilirsiniz. Birinci hesap makinesi genel olarak daha basit zor bir yapısı var gibi görünse de ikincisin mantığı biraz daha karışık.Siz bu yüzden istediğinizi seçerek kendiniz geliştirebilirsiniz.


BU KODLARDA GENEL OLARAK GÖRECEĞİNİZ ŞEYLER :

  • İF / ELSE İF / ELSE KULLANIMI
  • WHİLE DÖNGÜSÜ 
  • CONİO KÜTÜPHANESİ
  • \a NE İŞE YARAR.

    Bu kodlarda genel olarak ilk işlemleri isteyip daha sonra ise if fonksiyonu ile işlemleri yaptırdık sonuca şu resimden bakabilirsiniz.Şimdi ise ikinci hesap  makinemizin kodlarına bakalım ve inceleyelim. Bu genel olarak ekrana işlemi yazıyorsunuz ve enter'a tıklayıp sonucu görüyorsunuz.Şimdi kodlara bakalım.


Bu kodların çıktısı ise şu şekilde oluyor.

Unutmadan son açıklamaları yapayım !!!
  • Genel olarak if yapısının kullanımı anladığınızı düşünüyorum. Conio kütüphanesi ne yaptığını aslında uygulamada görebilirsiniz ama genel olarak bahsedeyyim bu kütüphanedeki getch işlemini kullanmak için ekledik. Getch fonksiyonu ise işlemden sonra bir tuşa basana kadar beklemeye yarıyor.
  • \a ise ses çıkarmamıza yarıyor. Belli bir işlemden sonra ses çıkarmamızı sağlıyor. 
  • While döngüsü genel olarak işlemin sürekli çalışmasını sağlıyor.