Alpaslan Tetik

Electric and Electronic Engineer
Blog Maceramı sonlandırdığımı üzülerek bildirmek istiyorum. Uzun süredir sürdürdüğüm online not defterimi yani blogumu kapatarak bir deftere dönmeye karar kıldım. Eski yazılarıma Medium platformu üzerinden erişebilirsiniz.
C
C++
Python

OneSignal ile Android Bildirim Gönderme (AndroidStudio)


OneSignal Nedir ?

OneSignal çoklu platformlara bildirim desteği sağlayan  ve tamamen ücretsiz olan bir hizmettir. Uygulamalara bildirim özelliği eklemenin birçok yöntemi bulunmakta, OneSignal bunlardan sadece birisi fakat işlerinizi biraz daha praktikleştiriyor uygulamamızı ve çok çeşitli bildirim göndermeyi saglıyor. OneSignal'ın destek verdiği Platformlar Android, IOS,Amazon, Windows Phone, Unity 3D, Phonegap vb gibi.

Şimdi ise kurulum kısmına geçelim bugün sadece android üzerine kurulumu anlatacağım çünkü yeni sürüm çıkmasıyla nasıl kurulur hakkında pek kaynak kalmadı ama daha kolay hale geldi resmen birkaç tık ile hemen halloluyor resmen şimdi aşşagı kısımdan maddeleri takip ederek kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.
OneSignal'ı projelerinize entegre edebilmek için öncelilkle google cloud platformu lazım bu yüzden aşşagı kısımdan projemizi burada oluşturmamız lazım;

1-İlk olarak aşşagı kısımdaki linke tıklayarak Google Cloud platformuna gidiniz.
2.Proje ismimizi yazıyoruz


3.Package ismini yazıyoruz4.Burdan Devam Ediyoruz


5.Enable Google Cloud Messaging butonuna tıklıyoruz


6.Server API Key ve Google Proje Numara'mız hazır.(Unutamadan alt kısımdaki google project code'u  ve SErver API Key'i bir yere not ediniz ilerde lazım olacak.)


7.Google Cloud işlemimiz hazır sıra OneSignal sitesine geçelim şimdi aşşagı kısımdan baglantıya tıklayarak gidiniz.

8.Üye Degilsek Üye olup Lütfen giriş yapınız ve sarı olan kısma tıklayarak  yeni bir uygulama oluşturunuz.9.Şimdi ise uygulama ismini belirleyin (pek öemli olan bir yer değil)


10.Ayarlar kısmına tıklayarak Uygulamamızı yapılandıralım.


11.Burdan google android seçenegini seçip ilerliyoruz.
12.Google API Key 'imizi buraya yapıştırıyoruz.

13.Select SDK sekmesinden Native Androidi seçiyoruz ve bize One Signal Key 'imizi veriyor. 


14. Aldığımız key dosyasınıda lütfen bir yere not ediniz ve diğer adıma geçiniz.

15.Lütfen buradan sonraki kısımda resimleri takip ediiz ve alt kısımdaki kodları ekleyiniz.i


Burda internet erişimi veriyoruz.


Burda yine bu kodları resime bakarak uygun yerklere ekleyiniz.

Lütfen bu sırayla eklemeleri yapınız daha sonra ise derleyebilirsiniz sıkıntısız çalışması lazım eğer bir problem olursa yorum kutusundan iletişime geçebilirsiniz.