Alpaslan Tetik

Electric and Electronic Engineer
Blog Maceramı sonlandırdığımı üzülerek bildirmek istiyorum. Uzun süredir sürdürdüğüm online not defterimi yani blogumu kapatarak bir deftere dönmeye karar kıldım. Eski yazılarıma Medium platformu üzerinden erişebilirsiniz.
C
C++
Python

PYTHON 3.X NASIL DERLENİR ? (EXE YAPIMI)

İyi günler arkadaşlar bu günlerde python'un popülerliği gitgide artmaya devam ediyor.Ama yazan çogu arkadaşlar bu kodları python yüklü olmayan bilgisayarlardada çalıştırmak istiyorlar ama bu olay direk olarak mümkün olmadıgı için bugün size python .exe biçimine nasıl derlenir onu anlatacağım.Anlatımı şuan resimli olarak paylaşacagım ama yakın sürede videosunuda eklemeyi düşünüyorum.
 Şimdi ilk olarak ek bir araca ihtiyacımız var. İlk olarak bu dosyayı indirelim.İsmi Cx_Freeze.UYARI : BU KISIMDA BİLGİSAYARINIZ DA YÜKLÜ OLAN PYTHON SÜRÜMÜNÜ NEYSE PROGRAMIN O VERSİYONUNU İNDİRİNİZ VE KURUNUZ.
İnen programı bilgisayarımıza kuruyoruz direk olarak ileri ileri diyerek kurabilirsiniz sıkıntı çıkmaz.

Daha sonra ise PYTHON'nın kurulu oldugu dizine gidiyoruz  ve aşşagıdaki fotografın altında bulunan setup.py isimli dosyayı indirip bu dizine atıyoruz.
NOT: İÇİNDE BULUNAN BİLGİLERİ KENDİNİZE GÖRE DÜZENLEYİNİZ.
Eğer buraya kadar herşeyi yaptıysak devam edebiliriz.Hazır olan python dosyamızıda bu dizine atıp son aşamaya gelelim.

Burada ihtiyacımız olan CMD 'yi (Windows Komut Satırı) açıyoruz ve daha sonra ise aşşagıdaki kod yardımıyla derleme işlemini başlatıyoruz.

[Pythonumuzun_Bulundugu_Dizin\Python.exe setup.py build]


İşlem tamamlanınca ayı dizine build isimli bir klasör oluşacak ve derlenmiş python dosyası exe haliyle orada bulunacaktır.